Základní informace
Program Na vlastních nohou vhodně doplňuje sociální službu Doprovázení. Podporuje individuálně ty mladé lidi, kteří často již mají vlastní domácnost či založili vlastní rodinu.
Nechtějí či nepotřebují být v pravidelném kontaktu, ale přesto o nějaký stojí. Rádi se přijdou pochlubit s tím, co se jim v životě podařilo, a můžeme tak společně ocenit a posílit jejich zdařilé kroky. Mohou se také poradit, když si s něčím nevědí rady nebo mají nějaké trápení. Pomůžeme buď jednorázovou intervencí, nebo v rámci dlouhodobější spolupráce.
„Konečně jsem se mohla zase trochu vykecat. Jinak tady moc kamarády nemám, takže neprobírám, co mě trápí nebo tak. Bylo to velmi příjemný a nejvíc mě potěšilo, že i po takové době vím, že je někdo venku, kdo si na mě udělá čas a zajímá se, jak se mám. Je to fakt moc krásný nepopsatelný pocit.“
Magda, 21 let, klientka programu
S čím můžeme pomoci?
Našim mladým tímto programem poskytujeme jakési neustálé „jištění“. I když už žijí víceméně samostatně, pokud si v některých oblastech neví rady nebo udělají chybu a hledají způsob, jak ji napravit, jsme tu pro ně.
Pomáháme řešit jejich osobní problémy, potíže v partnerském či mezilidském soužití i výchovu dětí – obstát není snadné, když jim samotným v dětství chyběly pozitivní vzory.
Naše klienty podporujeme i v praktických záležitostech, jako je zaměstnání, bydlení, nastavení osobního či rodinného rozpočtu, případně oddlužení, pomoc v právních úkonech, v jednání s úřady apod.
Mají-li klienti zájem a my volnou kapacitu, je možné je na potřebné období zařadit do programu sociální služby Doprovázení.
V rámci programu Na vlastních nohou se více setkáváme s rodinnými příslušníky klientů (partneři, děti). Jejich důvěry si velmi vážíme.
S čím mohou klienti počítat?
Velká část našich klientů nemá v dospělém životě dlouhodobé stabilní lidské zázemí. Sami o podporu z různých důvodů často požádat neumí.
Kontakt udržujeme
- prostřednictvím osobních setkání,
- návštěv v rodinách,
- e-mailem,
- přes Facebook
- nebo telefonicky.
Pamatujeme na narozeninová přání či pozvánky na různé akce, mezi něž patří např. i setkání „Absolventů“.
Vždy respektujeme dobrovolné rozhodnutí klientů ke spolupráci.
Jsem máma. A co s tím?
Nový program, který nyní zavádíme.
Ve svépomocné skupině se scházejí mladé matky, které prošly jinými programy CDB.
Realizujeme obvykle dvakrát ročně,
na celou sobotu.
Skupina je vedena dvěma zkušenými lektorkami a nabízí rozvojová témata a sdílení účastnic. Stejně jako u setkání pro ženy, vždy společně i něco tvoříme (kreativní techniky).
Po celou dobu setkání je zajištěno hlídání dětí.
Ženy pro ženy
Svépomocná skupina pro ženy a dívky, které prošly jinými programy CDB, vedená dvěma zkušenými lektorkami. Obvykle ji pořádáme třikrát za rok, v sobotu s možností přespání do neděle pro účastnice z velké dálky.
Mladé ženy mohou společně sdílet zkušenosti i vstřebávat poznatky, které nabízí lektorky v jednoduchém výkladu. Vrací se k tomu, co je pro ně důležité, co je samotné podporuje, mapují své zdroje. Rozvíjí svou kreativitu při společném tvoření, které je nedílnou součástí setkání.
A to vše v bezpečí čistě ženské skupiny, což je velmi významné vzhledem k často traumatické minulosti našich klientek.
Setkání absolventů
Jedná se o víkendová setkání, která pořádáme zpravidla třikrát v roce. Klienti programu Na vlastních nohou či bývalí účastníci programů CDB na ně mohou přijet po domluvě i se svými partnery, případně dětmi. Mají zde jistotu, že se setkají s pracovníky, které znají a kteří o ně mají zájem.
Mohou si navzájem vyměnit vlastní životní zkušenosti, přepnout z každodenní rutiny, vzájemně se podpořit a poučit, v případě potřeby využít naše znalosti.
Dle aktuální situace se snažíme našim hostům a jejich potřebám přizpůsobit program (např. pozveme takové lektory, kteří mohou být hostům nejvíce užiteční).
Toto setkání je jedinečným prostorem, kde je možné požádat o pomoc nebo „jen tak“ přijít na návštěvu.
Bc. Ivana Němcová
- E-mail:
- nemcovadozivota [dot] cz
- Telefon:
- 774 545 011